Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg


Prefekt: Mick Wilson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

Senaste publikationer

Management
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Introduction
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Accidentally on Purpose: Curating Aleatoric Certainties
Jason E. Bowman
Goldmsmiths College Choreographic Seminar Series, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reclaiming participation: arts centres and the reinvention of social condensation
Andrea Phillips
Journal of Architecture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Karleldts faror: krig och erotik, i Träffpunkt Karlfeldt (red Christer Åsberg),
Ingrid Elam
Träffpunkt Karlfeldt, red Christer Åsberg, Karlfeldtsamfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

SAMTAL OM FILMEN OCH SAMHÄLLET
Klara Björk, Kalle Boman
Göteborg Film Festival, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 96

Namn Titel Telefon E-post
Almquist, Börje Universitetslektor 031-786 5105 borje.almqvist@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand andre.alves@akademinvaland.gu.se
Alvhage, Camilla Studieadministratör 031-786 5103 camilla.alvhage@akademinvaland.gu.se
Annerblom, Gustav Universitetsadjunkt gustav.annerblom@gu.se
Baggeryd, Petter Tekniker 031-786 1829 petter.baggeryd@gu.se
Beech, David Professor dave.beech@akademinvaland.gu.se
Bergendal, Kerstin Universitetslektor kerstin.bergendal@akademinvaland.gu.se
Bergström, Ann-Caroline Institutionssekr 031-786 5100 ann-caroline.bergstrom@akademinvaland.gu.se
Bernvik, Magnus Utbildningshandläggare 031-786 6808 magnus.bernvik@akademinvaland.gu.se
Björk, Klara Universitetsadjunkt, Proprefekt 031-786 4344 klara.bjork@gu.se
Borthwick, Rose Amanuens rose.borthwick@akademinvaland.gu.se
Bowman, Jason Universitetslektor 031-786 5128 jason.bowman@akademinvaland.gu.se
Burstedt, Gunilla Universitetslektor 031-786 1857 gunilla.burstedt@akademinvaland.gu.se
Caminha, Kjell Universitetsadjunkt kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Carlsson, Robert Tekniker 031-786 5142 robert.carlsson@akademinvaland.gu.se
Coble, Mary Universitetslektor mary.coble@akademinvaland.gu.se
Danielson, Axel Universitetsadjunkt 0708-277848 axel.danielsson@gu.se
Dege, Christina Administrativ chef, inst 031-786 1831 christina.dege@konst.gu.se
Delafrouz, Omid Universitetsadjunkt omid.delafrouz@gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt, Viceprefekt 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Eklund, Lotta Universitetsadjunkt, Översättare, framför allt norsk skönlitteratur 031-786 5130 lotta.eklund@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Amanuens andreas.engman@akademinvaland.gu.se
Eriksson, Patrik Universitetsadjunkt patrik.eriksson@akademinvaland.gu.se
Eringstam, Ann Universitetsadjunkt ann.eringstam@akademinvaland.gu.se
Esmailizaghi, Azadeh Amanuens azadeh.esmailizaghi@gu.se
Felix, Agneta Personaladministratör 031-786 6612 agneta.felix@gu.se
Fjordefalk, Anneli Utbildningshandläggare 031-786 3751 anneli.fjordefalk@akademinvaland.gu.se
Fridén, Pär Tekniker 031-786 2235 par.friden@akademinvaland.gu.se
Frisk, Anna Forskarutbildningshandläggare 031-786 4042 anna.frisk@konst.gu.se
Glasberg Blomqvist, Ann-Charlotte Universitetsadjunkt 031-786 5128 ann-charlotte.glasberg@akademinvaland.gu.se
Gren, Viveka Utbildningshandläggare viveka.gren@gu.se
Gräsberg, Sofia Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5130 sofia.grasberg@akademinvaland.gu.se
Hallgren, Hanna Professor hanna.hallgren@akademinvaland.gu.se
Hamboldt, Henrik Biblioteksansv 031-786 5102 henrik.hamboldt@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
Hammarén, Maja Universitetsadjunkt 031-786 6914 maja.hammaren@akademinvaland.gu.se
Hedlin, Anna Ekonom 031-786 1503 anna.hedlin@akademinvaland.gu.se
Hillebrand, Cora Amanuens cora.hillebrand@akademinvaland.gu.se
Holgen, Anna Utbildnings adm 031-786 5107 anna.holgen@akademinvaland.gu.se
Hval, Niclas Universitetsadjunkt niclas.hval@sprak.gu.se
Jakobsson, Märta Personaladministratör marta.jakobsson@akademinvaland.gu.se
Jensen, Stefan Universitetsadjunkt stefan.jensen@akademinvaland.gu.se
Jeong Ko, Min Amanuens min.jeong.ko@gu.se
Jewesbury, Daniel Universitetslektor daniel.jewesbury@akademinvaland.gu.se
Johnson, Leslie Professor leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Kim, Jeuno Je Universitetslektor jeuno.kim@akademinvaland.gu.se
Kronestedt, Pelle Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 1830 pelle.kronestedt@akademinvaland.gu.se
La Cour, Eva Doktorand eva.lacour@akademinvaland.gu.se

Visar 1 - 50 av 96

Visar 1 - 10 av 766

2017

Management
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Introduction
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Accidentally on Purpose: Curating Aleatoric Certainties
Jason E. Bowman
Goldmsmiths College Choreographic Seminar Series, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reclaiming participation: arts centres and the reinvention of social condensation
Andrea Phillips
Journal of Architecture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Karleldts faror: krig och erotik, i Träffpunkt Karlfeldt (red Christer Åsberg),
Ingrid Elam
Träffpunkt Karlfeldt, red Christer Åsberg, Karlfeldtsamfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

SAMTAL OM FILMEN OCH SAMHÄLLET
Klara Björk, Kalle Boman
Göteborg Film Festival, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 766

Sidansvarig: Kanchan Burathoki|Sidan uppdaterades: 2016-04-29

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://akademinvaland.gu.se/Kontakta-oss/
Utskriftsdatum: 2017-08-20