Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
40530 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50
Besöksadress: Vasagatan 50, 40530 Göteborg


Prefekt: Mick Wilson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

Senaste publikationer

Insomnia
Fredrik Svensk
Artforum International, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

On the biopolitical aspect of critique on contemporary swedish higher art education.
Fredrik Svensk
"The Possibilities and Challenges of Art Education from Swedish and Turkish perspectives”. The Swedish Consulate, Istanbul April 5th 2017Svenska konsulatet, Istanbul , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

On the genealogy of critique in contemporary art: Towards a new concept of critique without human yardsticks
Fredrik Svensk
Critical Studies, University of Gothenburg. Feb 3rd 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A new philosophy of nature? - Biopolitical aspects of the non-anthropocentric turn in contemporary art. Lecture
Fredrik Svensk
Royal Institute of Art. Stockholm April 7th 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Upp till kamp i köket, i Aftonbladet kultur 27/3 2017
Fredrik Svensk
Aftonbladet kultur, Recension 2017
Recension

Kameran som ett verktyg för demokrati och delaktighet
Linda Sternö
Näckrosentimmen, Humanistiska Universitetsbiblioteket, Övrigt 2017
Övrigt

Filmborgarmärket
Klara Björk, Linda Sternö
MIK-dagen, Kultur i Väst, Övrigt 2017
Övrigt

Personer

Visar 1 - 50 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Dege, Christina Administrativ chef, inst 031-786 1831 christina.dege@konst.gu.se
Burathoki, Kanchan Administratör kanchan.burathoki@akademinvaland.gu.se
Borthwick, Rose Amanuens rose.borthwick@akademinvaland.gu.se
Caminha, Kjell Amanuens kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Amanuens andreas.engman@akademinvaland.gu.se
Hillebrand, Cora Amanuens cora.hillebrand@akademinvaland.gu.se
Jensen, Stefan Amanuens stefan.jensen@akademinvaland.gu.se
Hamboldt, Henrik Biblioteksansv 031-786 5102 henrik.hamboldt@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand andre.alves@akademinvaland.gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
La Cour, Eva Doktorand eva.lacour@akademinvaland.gu.se
Naderehvandi, Khashayar Doktorand khashayar.naderehvandi@akademinvaland.gu.se
Nordenhök, Hanna Doktorand hanna.nordenhok@akademinvaland.gu.se
Sandström, Imri Doktorand imri.sandstrom@gu.se
Weinmayr, Eva Maria Doktorand eva.weinmayr@akademinvaland.gu.se
Hedlin, Anna Ekonom 031-786 1503 anna.hedlin@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Grossman, Alyssa Forskare alyssa.grossman@akademinvaland.gu.se
Wilson, Mick Forskare, Prefekt 031-786 3457 mick.wilson@akademinvaland.gu.se
Zachia, Giorgiana Forskare bitr 031-786 6482 giorgiana.zachia@akademinvaland.gu.se
Frisk, Anna Forskarutbildningshandläggare 031-786 4042 anna.frisk@konst.gu.se
Lockman-Lundgren, Mia Institutionsadministratör 031-786 1828 mia.lockman-lundgren@akademinvaland.gu.se
Bergström, Ann-Caroline Institutionssekr 031-786 5100 ann-caroline.bergstrom@akademinvaland.gu.se
Nande, Paulin Kommunikatör 031-786 6655 paulin.nande@akademinvaland.gu.se
Felix, Agneta Personaladministratör 031-786 6612 agneta.felix@gu.se
Vestlund, Therese Personalhandläggare 031-786 5109 therese.vestlund@akademinvaland.gu.se
Tuck, Sarah Postdoktor sarah.tuck@akademinvaland.gu.se
Beech, David Professor dave.beech@akademinvaland.gu.se
Hallgren, Hanna Professor hanna.hallgren@akademinvaland.gu.se
Johnson, Leslie Professor, Konst leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Phillips, Andrea Professor andrea.phillips@akademinvaland.gu.se
von Hausswolff, Annika Professor adjungerad annika.von.hausswolff@akademinvaland.gu.se
Östlund, Ruben Professor adjungerad 0737-014327 ruben.ostlund@akademinvaland.gu.se
Langridge Mellion, Denise Projektledare denise.mellion@akademinvaland.gu.se
Boman, Karl-Axel Senior rådgivare kalle.boman@akademinvaland.gu.se
Ranjan, Ram Krishna Studentmedarbetare ram.ranjan@akademinvaland.gu.se
Alvhage, Camilla Studieadministratör, Internationell Koordinator 031-786 5103 camilla.alvhage@akademinvaland.gu.se
Baggeryd, Petter Tekniker 031-786 1829 petter.baggeryd@gu.se
Carlsson, Robert Tekniker 031-786 5142 robert.carlsson@akademinvaland.gu.se
Fridén, Pär Tekniker 031-786 2235 par.friden@akademinvaland.gu.se
Magnusson, Ingemar Tekniker 031-786 5147 ingemar.magnusson@akademinvaland.gu.se
Malm, Samuel Tekniker 031-786 5570 samuel.malm@akademinvaland.gu.se
Persson, Mattias Tekniker 031-786 5147 mattias.persson@akademinvaland.gu.se
Schön, Thomas Tekniker 031-786 1836 thomas.schon@akademinvaland.gu.se
Boström, Peter Universitetsadj 031-786 6914 peter.bostrom@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadj 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadj, Studierektor 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Spaanheden, Tommy Universitetsadj 031-786 4345 tommy.spaanheden@akademinvaland.gu.se

Visar 1 - 50 av 94

Visar 1 - 10 av 762

2017

Insomnia
Fredrik Svensk
Artforum International, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

On the biopolitical aspect of critique on contemporary swedish higher art education.
Fredrik Svensk
"The Possibilities and Challenges of Art Education from Swedish and Turkish perspectives”. The Swedish Consulate, Istanbul April 5th 2017Svenska konsulatet, Istanbul , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

On the genealogy of critique in contemporary art: Towards a new concept of critique without human yardsticks
Fredrik Svensk
Critical Studies, University of Gothenburg. Feb 3rd 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A new philosophy of nature? - Biopolitical aspects of the non-anthropocentric turn in contemporary art. Lecture
Fredrik Svensk
Royal Institute of Art. Stockholm April 7th 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Upp till kamp i köket, i Aftonbladet kultur 27/3 2017
Fredrik Svensk
Aftonbladet kultur, Recension 2017
Recension

Kameran som ett verktyg för demokrati och delaktighet
Linda Sternö
Näckrosentimmen, Humanistiska Universitetsbiblioteket, Övrigt 2017
Övrigt

Filmborgarmärket
Klara Björk, Linda Sternö
MIK-dagen, Kultur i Väst, Övrigt 2017
Övrigt

Visar 1 - 10 av 762

Sidansvarig: Oana Georgescu|Sidan uppdaterades: 2016-04-29

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?