Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg


Prefekt: Mick Wilson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

Senaste publikationer

Management
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Introduction
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Accidentally on Purpose: Curating Aleatoric Certainties
Jason E. Bowman
Goldmsmiths College Choreographic Seminar Series, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reclaiming participation: arts centres and the reinvention of social condensation
Andrea Phillips
Journal of Architecture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Karleldts faror: krig och erotik, i Träffpunkt Karlfeldt (red Christer Åsberg),
Ingrid Elam
Träffpunkt Karlfeldt, red Christer Åsberg, Karlfeldtsamfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

SAMTAL OM FILMEN OCH SAMHÄLLET
Klara Björk, Kalle Boman
Göteborg Film Festival, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 96

Namn Titel Telefon E-post
Dege, Christina Administrativ chef, inst 031-786 1831 christina.dege@konst.gu.se
Borthwick, Rose Amanuens rose.borthwick@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Amanuens andreas.engman@akademinvaland.gu.se
Esmailizaghi, Azadeh Amanuens azadeh.esmailizaghi@gu.se
Hillebrand, Cora Amanuens cora.hillebrand@akademinvaland.gu.se
Jeong Ko, Min Amanuens min.jeong.ko@gu.se
Hamboldt, Henrik Biblioteksansv 031-786 5102 henrik.hamboldt@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand andre.alves@akademinvaland.gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
La Cour, Eva Doktorand eva.lacour@akademinvaland.gu.se
Naderehvandi, Khashayar Doktorand khashayar.naderehvandi@akademinvaland.gu.se
Nordenhök, Hanna Doktorand hanna.nordenhok@akademinvaland.gu.se
Sandström, Imri Doktorand imri.sandstrom@gu.se
Weinmayr, Eva Maria Doktorand eva.weinmayr@akademinvaland.gu.se
Hedlin, Anna Ekonom 031-786 1503 anna.hedlin@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Wilson, Mick Forskare, Prefekt 031-786 3457 mick.wilson@akademinvaland.gu.se
Frisk, Anna Forskarutbildningshandläggare 031-786 4042 anna.frisk@konst.gu.se
Lockman-Lundgren, Mia Institutionsadministratör 031-786 1828 mia.lockman-lundgren@akademinvaland.gu.se
Bergström, Ann-Caroline Institutionssekr 031-786 5100 ann-caroline.bergstrom@akademinvaland.gu.se
Nande, Paulin Kommunikatör 031-786 6655 paulin.nande@akademinvaland.gu.se
Felix, Agneta Personaladministratör 031-786 6612 agneta.felix@gu.se
Jakobsson, Märta Personaladministratör marta.jakobsson@akademinvaland.gu.se
Vestlund, Therese Personalhandläggare, Administrativ chef, inst 031-786 5109 therese.vestlund@akademinvaland.gu.se
Tuck, Sarah Postdoktor sarah.tuck@akademinvaland.gu.se
Beech, David Professor dave.beech@akademinvaland.gu.se
Hallgren, Hanna Professor hanna.hallgren@akademinvaland.gu.se
Johnson, Leslie Professor leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Phillips, Andrea Professor andrea.phillips@akademinvaland.gu.se
von Hausswolff, Annika Professor adjungerad annika.von.hausswolff@akademinvaland.gu.se
Östlund, Ruben Professor adjungerad 0737-014327 ruben.ostlund@akademinvaland.gu.se
Oxley, Deborah Professor, gäst deborah.oxley@gu.se
Alvhage, Camilla Studieadministratör 031-786 5103 camilla.alvhage@akademinvaland.gu.se
Baggeryd, Petter Tekniker 031-786 1829 petter.baggeryd@gu.se
Carlsson, Robert Tekniker 031-786 5142 robert.carlsson@akademinvaland.gu.se
Fridén, Pär Tekniker 031-786 2235 par.friden@akademinvaland.gu.se
Magnusson, Ingemar Tekniker 031-786 5147 ingemar.magnusson@akademinvaland.gu.se
Malm, Samuel Tekniker 031-786 5570 samuel.malm@akademinvaland.gu.se
Persson, Mattias Tekniker 031-786 5147 mattias.persson@akademinvaland.gu.se
Schön, Thomas Tekniker 031-786 1836 thomas.schon@akademinvaland.gu.se
Wallén Björklund, Karolina (nina) Tekniker nina.wallen@gu.se
Svensk, Fredrik Universitetsadj fredrik.svensk@akademinvaland.gu.se
Tedroff, Julia Universitetsadj julia.tedroff@akademinvaland.gu.se
Vikhagen, Arne Kjell Universitetsadj 031-786 5121 arne.vikhagen@akademinvaland.gu.se
Annerblom, Gustav Universitetsadjunkt gustav.annerblom@gu.se
Björk, Klara Universitetsadjunkt, Proprefekt 031-786 4344 klara.bjork@gu.se
Caminha, Kjell Universitetsadjunkt kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Danielson, Axel Universitetsadjunkt 0708-277848 axel.danielsson@gu.se

Visar 1 - 50 av 96

Visar 1 - 10 av 766

2017

Management
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Introduction
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Accidentally on Purpose: Curating Aleatoric Certainties
Jason E. Bowman
Goldmsmiths College Choreographic Seminar Series, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reclaiming participation: arts centres and the reinvention of social condensation
Andrea Phillips
Journal of Architecture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Karleldts faror: krig och erotik, i Träffpunkt Karlfeldt (red Christer Åsberg),
Ingrid Elam
Träffpunkt Karlfeldt, red Christer Åsberg, Karlfeldtsamfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

SAMTAL OM FILMEN OCH SAMHÄLLET
Klara Björk, Kalle Boman
Göteborg Film Festival, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 766

Sidansvarig: Kanchan Burathoki|Sidan uppdaterades: 2016-04-29

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?