Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg


Prefekt: Mick Wilson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

Senaste publikationer

Artist / Worker / Misfit?
David Beech
Art Monthly, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

From Commodification to Exceptionalism
David Beech
Left Forum 2017: The Resistance, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Scale of Contemporary Art
David Beech
The Verbier Art Summit, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Management
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Introduction
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Accidentally on Purpose: Curating Aleatoric Certainties
Jason E. Bowman
Goldmsmiths College Choreographic Seminar Series, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reclaiming participation: arts centres and the reinvention of social condensation
Andrea Phillips
Journal of Architecture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 95

Namn Titel Telefon E-post
Blad, Anna Administrativ chef, inst 031-786 3082 anna.blad@akademinvaland.gu.se
Dege, Christina Administrativ chef, inst 031-786 1831 christina.dege@konst.gu.se
Borthwick, Rose Amanuens rose.borthwick@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Amanuens andreas.engman@akademinvaland.gu.se
Esmailizaghi, Azadeh Amanuens azadeh.esmailizaghi@akademinvaland.gu.se
Hillebrand, Cora Amanuens cora.hillebrand@akademinvaland.gu.se
Ko, Min Jeong Amanuens min.jeong.ko@gu.se
Hamboldt, Henrik Biblioteksansvarig 031-786 5102 henrik.hamboldt@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand andre.alves@akademinvaland.gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
La Cour, Eva Doktorand eva.lacour@akademinvaland.gu.se
Naderehvandi, Khashayar Doktorand khashayar.naderehvandi@akademinvaland.gu.se
Nordenhök, Hanna Doktorand hanna.nordenhok@akademinvaland.gu.se
Sandström, Imri Doktorand imri.sandstrom@gu.se
Weinmayr, Eva Maria Doktorand eva.weinmayr@akademinvaland.gu.se
Hedlin, Anna Ekonom 031-786 1503 anna.hedlin@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Wilson, Mick Forskare, Prefekt 031-786 3457 mick.wilson@akademinvaland.gu.se
Frisk, Anna Forskarutbildningshandläggare 031-786 4042 anna.frisk@konst.gu.se
Lockman-Lundgren, Mia Institutionsadministratör 031-786 1828 mia.lockman-lundgren@akademinvaland.gu.se
Bergström, Ann-Caroline Institutionssekr 031-786 5100 ann-caroline.bergstrom@akademinvaland.gu.se
Nande, Paulin Kommunikatör 031-786 6655 paulin.nande@akademinvaland.gu.se
Felix, Agneta Personaladministratör 031-786 6612 agneta.felix@gu.se
Jakobsson, Märta Personaladministratör 031-786 6612 marta.jakobsson@akademinvaland.gu.se
Vestlund, Therese Personalhandläggare 031-786 5109 therese.vestlund@akademinvaland.gu.se
Tuck, Sarah Postdoktor sarah.tuck@akademinvaland.gu.se
Beech, David Professor dave.beech@akademinvaland.gu.se
Hallgren, Hanna Professor hanna.hallgren@akademinvaland.gu.se
Johnson, Leslie Professor leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Phillips, Andrea Professor andrea.phillips@akademinvaland.gu.se
von Hausswolff, Annika Professor adjungerad annika.von.hausswolff@akademinvaland.gu.se
Alvhage, Camilla Studieadministratör 031-786 5103 camilla.alvhage@akademinvaland.gu.se
Baggeryd, Petter Tekniker 031-786 1829 petter.baggeryd@gu.se
Carlsson, Robert Tekniker 031-786 5142 robert.carlsson@gu.se
Fridén, Pär Tekniker 031-786 2235 par.friden@akademinvaland.gu.se
Malm, Samuel Tekniker 031-786 5570 samuel.malm@akademinvaland.gu.se
Persson, Mattias Tekniker 031-786 5147 mattias.persson@akademinvaland.gu.se
Schön, Thomas Tekniker 031-786 1836 thomas.schon@akademinvaland.gu.se
Wallén Björklund, Karolina (nina) Tekniker nina.wallen@gu.se
Annerblom, Gustav Universitetsadjunkt gustav.annerblom@gu.se
Björk, Klara Universitetsadjunkt, Proprefekt 031-786 4344 klara.bjork@gu.se
Caminha, Kjell Universitetsadjunkt kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Danielson, Axel Universitetsadjunkt 0708-277848 axel.danielsson@gu.se
Delafrouz, Omid Universitetsadjunkt omid.delafrouz@gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt, Viceprefekt 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Eklund, Lotta Universitetsadjunkt, Översättare, framför allt norsk skönlitteratur 031-786 5130 lotta.eklund@akademinvaland.gu.se
Eriksson, Patrik Universitetsadjunkt patrik.eriksson@akademinvaland.gu.se

Visar 1 - 50 av 95

Visar 1 - 10 av 771

2017

Artist / Worker / Misfit?
David Beech
Art Monthly, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

From Commodification to Exceptionalism
David Beech
Left Forum 2017: The Resistance, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Scale of Contemporary Art
David Beech
The Verbier Art Summit, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Management
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Introduction
Erling Björgvinsson, Henric Benesch, Andrea Phillips
PARSE, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Accidentally on Purpose: Curating Aleatoric Certainties
Jason E. Bowman
Goldmsmiths College Choreographic Seminar Series, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Reclaiming participation: arts centres and the reinvention of social condensation
Andrea Phillips
Journal of Architecture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 771

Sidansvarig: Paulin Nande|Sidan uppdaterades: 2017-09-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?