Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg

Fax: +46(0)31786 51 19
Webbplats: www.akademinvaland.gu.se
Epost: info@akademinvaland.gu.se

Prefekt: Troels Degn Johansson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

E-post utbildningsfrågor: admission@akademinvaland.gu.se

Söker du en specifik person? Klicka på fliken ”personal”.

Senaste publikationer

The Arctic Regions - Visual Stories from a Changing North
Tyrone Martinsson
PhotoResearcher, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Panel Discussion; ON THE REASONS OF SCHOOLING
Jason E. Bowman
Panel Discussion, Glasgow, UK., Centre for Contemporary Arts,, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Three exhibitionary iterations on artist-organisation via curating.
Jason E. Bowman
Valand Academy Research Day 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

The Writing and the Doing – about Artistic Research through a Writing Practice
Fredrik Nyberg
Artistic Research and Literature, Leiden, Wilhelm Fink Verlag, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Art and the Politics of Eliminating Handicraft
David Beech
Historical Materialism-Research in Critical Marxist Theory, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Park and a Rock
Maddie Leach
Memory Connection, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Queer Times School
Jason E. Bowman
BXNU SYMPOSIUM: IN NEED OF EDUCATION, Newcastle-upon-Tyne/Gateshead, UK., Northumbria University/BALTIC Contemporary Arts: BxNU Institute, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Älskade, det är inte bara information
Khashayar Naderehvandi
Glänta, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Engaging performative contradiction: introducing the rhetorics of practice and method to artist researchers
Mick Wilson
Practicing Art/Science: Experiments in an Emerging Field, London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Unravelling: Från en historia till annan
Leslie Johnson
Hammarkullen Konsthall, Konstnärligt arbete 2018
Konstnärligt arbete

Personer

Visar 1 - 50 av 98

Namn Titel Telefon E-post
Abdulla, Behjat Omer Amanuens behjat.o.a@akademinvaland.gu.se
Aikens, Nicholas Doktorand nicholas.aikens@gu.se
Almquist, Börje Universitetslektor, Grafik 031-786 5105 borje.almqvist@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand, Konstnärlig gestaltning andre.alves@akademinvaland.gu.se
Askaner, Anna-Sara Utbildningshandläggare 031-786 4734 anna-sara.askaner@gu.se
Baggeryd, Petter Tekniker 031-786 1829 petter.baggeryd@gu.se
Beech, David Professor dave.beech@akademinvaland.gu.se
Bergendal, Kerstin Universitetslektor, Fri konst kerstin.bergendal@akademinvaland.gu.se
Bergström, Ann-Caroline Institutionssekr 031-786 5100 ann-caroline.bergstrom@akademinvaland.gu.se
Bernvik, Magnus Utbildningshandläggare 031-786 6808 magnus.bernvik@akademinvaland.gu.se
Björk, Klara Universitetsadjunkt, Filmisk gestaltning med inriktning mot offentlighet och entreprenörskap 031-786 4344 klara.bjork@gu.se
Blad, Anna Administrativ chef 031-786 3082 anna.blad@akademinvaland.gu.se
Bowman, Jason Universitetslektor, Fri konst 031-786 5128 jason.bowman@akademinvaland.gu.se
Burstedt, Gunilla Universitetslektor, Filmisk gestaltning 031-786 1857 gunilla.burstedt@akademinvaland.gu.se
Caminha, Kjell Universitetsadjunkt kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Carlsson, Robert Tekniker 031-786 5142 robert.carlsson@gu.se
Coble, Mary Universitetslektor, Fri konst mary.coble@akademinvaland.gu.se
Collin, Lena Studievägledare 031-786 1107 lena.collin@hdk.gu.se
Danielson, Axel Universitetsadjunkt, Filmisk gestaltning, med inriktning mot filmiska processer axel.danielsson@gu.se
Degn Johansson, Troels Chef, Prefekt 031-786 2231 troels.degn.johansson@gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand, konstnärlig gestaltning andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Eklund, Lotta Universitetsadjunkt, Litterär gestaltning 031-786 5130 lotta.eklund@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Universitetsadjunkt, Fri konst andreas.engman@akademinvaland.gu.se
Eriksson, Patrik Universitetsadjunkt, Filmisk gestaltning patrik.eriksson@akademinvaland.gu.se
Eringstam, Ann Universitetsadjunkt, Fotografi ann.eringstam@akademinvaland.gu.se
Esmailizaghi, Azadeh Amanuens azadeh.esmailizaghi@akademinvaland.gu.se
Fridén, Pär Tekniker 031-786 2235 par.friden@akademinvaland.gu.se
Frisk, Anna Forskarutbildningshandläggare 031-786 4042 anna.frisk@konst.gu.se
Glasberg Blomqvist, Ann-Charlotte Universitetsadjunkt, Konsthistoria 031-786 5128 ann-charlotte.glasberg@akademinvaland.gu.se
Gräsberg, Sofia Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5130 sofia.grasberg@akademinvaland.gu.se
Grönberg, Cecilia Forskarassistent cecilia.gronberg@akademinvaland.gu.se
Hamboldt, Henrik Biblioteksansvarig 031-786 5102 henrik.hamboldt@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand, Konstnärlig gestaltning kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
Hammarén, Maja Universitetsadjunkt, Fotografi maja.hammaren@akademinvaland.gu.se
Hayashida, Jennifer Doktorand jennifer.hayashida@gu.se
Heath, Danielle Amanuens danielle.heath@gu.se
Hedlin, Anna Ekonom 031-786 1503 anna.hedlin@akademinvaland.gu.se
Hillebrand, Cora Tekniker 031-786 5487 cora.hillebrand@akademinvaland.gu.se
Hjorth, Elisabeth Universitetslektor, Litterär gestaltning elisabeth.hjorth@gu.se
Hval, Niclas Universitetsadjunkt, Litterär gestaltning, översättning från engelska niclas.hval@akademinvaland.gu.se
Jakobsson, Märta Personaladministratör 031-786 5862 marta.jakobsson@akademinvaland.gu.se
Jensen, Stefan Universitetsadjunkt, Fotografi stefan.jensen@akademinvaland.gu.se
Jewesbury, Daniel Universitetslektor, Fri konst daniel.jewesbury@akademinvaland.gu.se
Johnson, Leslie Professor, Fri konst leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Kim, Jeuno Je Universitetslektor, Fri konst jeuno.kim@akademinvaland.gu.se
Ko, Min Jeong Amanuens min.jeong.ko@gu.se
Kronestedt, Pelle Universitetslektor, Fotografi 031-786 1830 pelle.kronestedt@akademinvaland.gu.se
Krång, Maria Personaladministratör 031-786 2305 maria.krang@gu.se
Kurda, Hemen Amanuens hemen.kurda@gu.se

Visar 1 - 50 av 98

Visar 1021 - 1030 av 1031

2012

Konst är dyrbarare än korv
Lotta Antonsson
Komedianten, Varberg, 14 January - 6 May, 2012, Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

Svart ljus / Black light ; Photography is Magic!
Lotta Antonsson
Borås konstmuseum 4 February - 4 April ; Main exhibition at Daegu Photobiennale, Korea 2012, Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

Tre fotografer tre tendenser
Lotta Antonsson
Exhibition Marabouparken 31 May - 26 August 2012, Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

The City
Marie Silkeberg, Gayath Almadhoun
Harpefoss Poetry Festival Norway, June 2012, Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

Lärstudion
Cecilia Grönberg
OEI nr 55, Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

Bartleby / Wall street / Film
Cecilia Grönberg
OEI nr 58 p 119 - 131, Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

För Rönnells pås-seende. Berndt Pettersons collage och bokstavskonst
Cecilia Grönberg
Rönnells antikvariat, Stockholm, Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

The Circle to the Center, the Center to the Circle
Cecilia Grönberg
OEI Colour Project Stockholm, Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

Pieces of Eight, [“unfolding books # 2” and “unfolding books # 3”]
Cecilia Grönberg
Pieces of eight Project Space Leeds (PSL), Konstnärligt arbete 2012
Konstnärligt arbete

Visar 1021 - 1030 av 1031

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2017-09-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?