Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg

Fax: +46(0)31786 51 19
Webbplats: www.akademinvaland.gu.se
Epost: info@akademinvaland.gu.se

Prefekt: Mick Wilson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

Senaste publikationer

Jolanta Dolewska: Breathless
Daniel Jewesbury
Source Photographic Review, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

The Scale of Contemporary Art: From Artwork to Exhibition to Institution and Beyond
David Beech
Size Matters! (De)Growth of the 21st Century Art Museum, London, Koenig Books, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Film as research tool – how can we address socio-political and cultural exclusion?
Klara Björk, Linda Sternö, Jyoti Mistry
Parse conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Film education in a digital era
Linda Sternö
Global media and information literacy week 2017 feature conference, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 91

Namn Titel Telefon E-post
Almquist, Börje Universitetslektor 031-786 5105 borje.almqvist@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand andre.alves@akademinvaland.gu.se
Alvhage, Camilla Studieadministratör camilla.alvhage@lir.gu.se
Annerblom, Gustav Universitetsadjunkt gustav.annerblom@gu.se
Baggeryd, Petter Tekniker 031-786 1829 petter.baggeryd@gu.se
Beech, David Professor dave.beech@akademinvaland.gu.se
Bergendal, Kerstin Universitetslektor kerstin.bergendal@akademinvaland.gu.se
Bergström, Ann-Caroline Institutionssekr 031-786 5100 ann-caroline.bergstrom@akademinvaland.gu.se
Bernvik, Magnus Utbildningshandläggare 031-786 6808 magnus.bernvik@akademinvaland.gu.se
Björk, Klara Universitetsadjunkt, Proprefekt 031-786 4344 klara.bjork@gu.se
Blad, Anna Administrativ chef, inst 031-786 3082 anna.blad@akademinvaland.gu.se
Borthwick, Rose Amanuens rose.borthwick@akademinvaland.gu.se
Bowman, Jason Universitetslektor 031-786 5128 jason.bowman@akademinvaland.gu.se
Burstedt, Gunilla Universitetslektor 031-786 1857 gunilla.burstedt@akademinvaland.gu.se
Caminha, Kjell Universitetsadjunkt kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Carlsson, Robert Tekniker 031-786 5142 robert.carlsson@gu.se
Coble, Mary Universitetslektor mary.coble@akademinvaland.gu.se
Danielson, Axel Universitetsadjunkt axel.danielsson@gu.se
Dege, Christina Administrativ chef, inst 031-786 1831 christina.dege@konst.gu.se
Delafrouz, Omid Universitetsadjunkt omid.delafrouz@gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt, Viceprefekt 031-786 4341 hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Eklund, Lotta Universitetsadjunkt, Översättare, framför allt norsk skönlitteratur 031-786 5130 lotta.eklund@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Amanuens andreas.engman@akademinvaland.gu.se
Eriksson, Patrik Universitetsadjunkt patrik.eriksson@akademinvaland.gu.se
Eringstam, Ann Universitetsadjunkt ann.eringstam@akademinvaland.gu.se
Esmailizaghi, Azadeh Amanuens azadeh.esmailizaghi@akademinvaland.gu.se
Felix, Agneta Personaladministratör 031-786 6612 agneta.felix@gu.se
Fridén, Pär Tekniker 031-786 2235 par.friden@akademinvaland.gu.se
Frisk, Anna Forskarutbildningshandläggare 031-786 4042 anna.frisk@konst.gu.se
Glasberg Blomqvist, Ann-Charlotte Universitetsadjunkt 031-786 5128 ann-charlotte.glasberg@akademinvaland.gu.se
Gren, Viveka Utbildningshandläggare 031-786 5103 viveka.gren@gu.se
Gräsberg, Sofia Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5130 sofia.grasberg@akademinvaland.gu.se
Hallgren, Hanna Professor hanna.hallgren@akademinvaland.gu.se
Hamboldt, Henrik Biblioteksansvarig 031-786 5102 henrik.hamboldt@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
Hammarén, Maja Universitetsadjunkt 031-786 6914 maja.hammaren@akademinvaland.gu.se
Hedlin, Anna Ekonom 031-786 1503 anna.hedlin@akademinvaland.gu.se
Holgen, Anna Utbildnings adm 031-786 5107 anna.holgen@akademinvaland.gu.se
Hval, Niclas Universitetsadjunkt niclas.hval@akademinvaland.gu.se
Jakobsson, Märta Personaladministratör 031-786 5862 marta.jakobsson@akademinvaland.gu.se
Jensen, Stefan Universitetsadjunkt stefan.jensen@akademinvaland.gu.se
Jewesbury, Daniel Universitetslektor daniel.jewesbury@akademinvaland.gu.se
Johnson, Leslie Professor leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Kim, Jeuno Je Universitetslektor jeuno.kim@akademinvaland.gu.se
Ko, Min Jeong Amanuens min.jeong.ko@gu.se
Kronestedt, Pelle Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 1830 pelle.kronestedt@akademinvaland.gu.se
La Cour, Eva Doktorand eva.lacour@akademinvaland.gu.se
Leach, Maddie Universitetslektor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 5182 maddie.leach@akademinvaland.gu.se

Visar 1 - 50 av 91

Visar 31 - 40 av 844

2017

The Camera as a tool - Key note speak at the opening of the 12th IYMS summit of 2017
Klara Björk
The International Youth Media Summit of 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Seminarium: Film som terroristens vapen
Klara Björk
Filmrummet - Almedalen , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Drone Vision- Warfare, Surveillance and Protest – paper presented with Louise Wolthers, (W)Archives Conference, University of Copenhagen, Denmark – August 21-22, 2017.
Sarah Tuck, Louise Wolthers
see: http://artsandculturalstudies.ku.dk/research/focus/uncertainarchives/activities/warchives/, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Nio teser om konst, frihet och ofrihet
Ingrid Elam
Vilja frihet motstå våldet, Göteborg, Stiftelsen Torngy Segerstedts Minne, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Parse Journal - Speculation
David Beech, Anders Hultqvist, Valerie Pihet
Parse Journal - Speculation, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Speculation
Anders Hultqvist, David Beech, Valerie Pihet
Parse Journal - Speculation, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Ord&Bild Nr 1 2017 / Byråkrati
Andjeas Ejiksson, Tormod Otter Johansson
Ord & Bild, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Nanosamhällen
Kerstin Hamilton
Verk tidskrift, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Subjektiv Objektiv
Kerstin Hamilton
Objektiv, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Experimental Documentary in Nanosocieties
Kerstin Hamilton
the Artistic Research Week at Oslo National Academy of the Arts, within the Nordic Artistic Research Consortium (NARC), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 31 - 40 av 844

Sidansvarig: Paulin Nande|Sidan uppdaterades: 2017-09-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?