Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg

Fax: +46(0)31786 51 19
Webbplats: www.akademinvaland.gu.se
Epost: info@akademinvaland.gu.se

Prefekt: Mick Wilson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

E-post utbildningsfrågor: admissions@akademinvaland.gu.se

Söker du en specifik person? Klicka på fliken ”personal”.

Senaste publikationer

A World Made by Science: Experimental Documentary Strategies
Kerstin Hamilton
The International Research Symposium: Interwar Lens Cultures - Photography and Film in Transition 1919-1939 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Galenskapsfabriken
Khashayar Naderehvandi
Till konsten: En av alla dagar, Stockholm, Bokförlaget i Arena - i samarbete med Sveriges Allmänna Konstförening (SAK), Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Not ‘Simply Writing’ Poetic Memories
Khashayar Naderehvandi
Carribean Philosophical Association: Shifting the Geography of Reason, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Tacit intimacies
Khashayar Naderehvandi
Poetry and sounds in expanded translation, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kritiker: Skärvor av ljus trängde in i rummet genom alla möjliga springor
Rebecka Bülow, Khashayar Naderehvandi
Tidskriften Kritiker, Special / temanummer av tidskrift 2018
Special / temanummer av tidskrift

Lukas / Markus
Kalle Sanner, Karl Palmås
Blackbook Publications / LL Editions, Bok 2018
Bok

A Montage of Notes from Svalbard
Eva La Cour
Artistic visions of the Anthropocene North, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Exploring Experimental Documentary in Sites of Nanotechnology
Kerstin Hamilton
AHA-festivalen at Chalmers University of Technology, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Experimental Documentary in Nanosocieties II
Kerstin Hamilton
Helsinki Photomedia 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Public art, docile bodies and the 'post-conflict' city
Daniel Jewesbury
Heritage, Borders, Marginality: Heritage, city and identity - Gentrification and Resistance, Gothenburg / Stockholm, Gothenburg University / Swedish National Heritage Board, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 101

Namn Titel Telefon E-post
Bernvik, Magnus Utbildningshandläggare magnus.bernvik@akademinvaland.gu.se
Johnson, Leslie Professor, Fri konst leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Tunedal, Jenny Universitetslektor, Litterär gestaltning jenny.tunedal@gu.se
Svensk, Fredrik Universitetsadjunkt, Konst- och kulturteori fredrik.svensk@akademinvaland.gu.se
Nyberg, Fredrik Universitetslektor, Litterär gestaltning fredrik.nyberg@akademinvaland.gu.se
Torquato, Cecilia Universitetslektor, Inriktning mot filmiska processer cecilia.torquato@akademinvaland.gu.se
Danielson, Axel Universitetsadjunkt, Filmisk gestaltning, med inriktning mot filmiska processer axel.danielsson@gu.se
Hval, Niclas Universitetsadjunkt, Litterär gestaltning, översättning från engelska niclas.hval@akademinvaland.gu.se
Lindkvist, Lars Universitetslektor, Fotografi lasse.lindqvist@akademinvaland.gu.se
Tedroff, Julia Universitetsadjunkt, Fotografisk teori julia.tedroff@akademinvaland.gu.se
Coble, Mary Universitetslektor, Fri konst mary.coble@akademinvaland.gu.se
Caminha, Kjell Universitetsadjunkt kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Eringstam, Ann Universitetsadjunkt, Fotografi ann.eringstam@akademinvaland.gu.se
Phillips, Andrea Professor, Konst andrea.phillips@akademinvaland.gu.se
Jensen, Stefan Universitetsadjunkt, Fotografi stefan.jensen@akademinvaland.gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand, konstnärlig gestaltning andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand, Konstnärlig gestaltning kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
Zeitler, Hendrik Universitetsadjunkt, Fotografi hendrik.zeitler@akademinvaland.gu.se
Weinmayr, Eva Maria Doktorand, Konstnärlig gestaltning eva.weinmayr@akademinvaland.gu.se
Sandström, Imri Doktorand, Litterär gestaltning imri.sandstrom@gu.se
Bergendal, Kerstin Universitetslektor, Fri konst kerstin.bergendal@akademinvaland.gu.se
Sköld, Hanna Universitetsadjunkt, Filmisk gestaltning hanna.skold@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand, Konstnärlig gestaltning andre.alves@akademinvaland.gu.se
La Cour, Eva Doktorand, Konstnärlig gestaltning eva.lacour@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Universitetsadjunkt, Fri konst andreas.engman@akademinvaland.gu.se
von Hausswolff, Annika Senior rådgivare, Fotografi annika.von.hausswolff@akademinvaland.gu.se
Tuck, Sarah Forskare, Inriktning fotografi och mänskliga rättigheter sarah.tuck@akademinvaland.gu.se
Naderehvandi, Khashayar Doktorand, Konstnärlig gestaltning khashayar.naderehvandi@akademinvaland.gu.se
Kim, Jeuno Je Universitetslektor, Fri konst jeuno.kim@akademinvaland.gu.se
Eriksson, Patrik Universitetsadjunkt, Filmisk gestaltning patrik.eriksson@akademinvaland.gu.se
Posch, Josefina Universitetsadjunkt, Fri konst josefina.posch@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent, Forskningsprojekt VR om Störda ekologier elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt, Viceprefekt hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Jewesbury, Daniel Universitetslektor, Fri konst daniel.jewesbury@akademinvaland.gu.se
Östlund, Andrea Universitetslektor, Filmisk gestaltning andrea.ostlund@akademinvaland.gu.se
Sørensen, Magdalena Universitetsadjunkt, Litterär gestaltning magdalena.sorensen@akademinvaland.gu.se
Grönberg, Cecilia Forskarassistent cecilia.gronberg@akademinvaland.gu.se
Köljing, Cecilia Kommunikatör cecilia.koljing@akademinvaland.gu.se
Magnusson, Jonas Forskarassistent jonas.magnusson@akademinvaland.gu.se
Sonjasdotter, Åsa Doktorand, Konstnärlig gestaltning asa.sonjasdotter@akademinvaland.gu.se
Mangalanayagam, Nina Universitetslektor, Fotografi nina.mangalanayagam@akademinvaland.gu.se
Lindroth, Malin Universitetsadjunkt, Litterär gestaltning malin.lindroth@gu.se
Sanner, Kalle Universitetsadjunkt, Fotografi kalle.sanner@akademinvaland.gu.se
Mistry, Jyoti Professor, Filmisk gestaltning jyoti.mistry@akademinvaland.gu.se
Hjorth, Elisabeth Universitetslektor, Litterär gestaltning elisabeth.hjorth@gu.se
Hayashida, Jennifer Doktorand jennifer.hayashida@gu.se
Carlsson, Marcus Universitetsadjunkt marcus.carlsson@gu.se
Ranjan, Ram Krishna Doktorand ram.ranjan@akademinvaland.gu.se
Ko, Min Jeong Amanuens min.jeong.ko@gu.se
Kurda, Hemen Amanuens hemen.kurda@gu.se

Visar 1 - 50 av 101

Visar 1 - 10 av 946

2018

A World Made by Science: Experimental Documentary Strategies
Kerstin Hamilton
The International Research Symposium: Interwar Lens Cultures - Photography and Film in Transition 1919-1939 , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Galenskapsfabriken
Khashayar Naderehvandi
Till konsten: En av alla dagar, Stockholm, Bokförlaget i Arena - i samarbete med Sveriges Allmänna Konstförening (SAK), Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Not ‘Simply Writing’ Poetic Memories
Khashayar Naderehvandi
Carribean Philosophical Association: Shifting the Geography of Reason, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Tacit intimacies
Khashayar Naderehvandi
Poetry and sounds in expanded translation, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Kritiker: Skärvor av ljus trängde in i rummet genom alla möjliga springor
Rebecka Bülow, Khashayar Naderehvandi
Tidskriften Kritiker, Special / temanummer av tidskrift 2018
Special / temanummer av tidskrift

Lukas / Markus
Kalle Sanner, Karl Palmås
Blackbook Publications / LL Editions, Bok 2018
Bok

A Montage of Notes from Svalbard
Eva La Cour
Artistic visions of the Anthropocene North, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Exploring Experimental Documentary in Sites of Nanotechnology
Kerstin Hamilton
AHA-festivalen at Chalmers University of Technology, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Experimental Documentary in Nanosocieties II
Kerstin Hamilton
Helsinki Photomedia 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Public art, docile bodies and the 'post-conflict' city
Daniel Jewesbury
Heritage, Borders, Marginality: Heritage, city and identity - Gentrification and Resistance, Gothenburg / Stockholm, Gothenburg University / Swedish National Heritage Board, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 946

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2017-09-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?