Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg

Fax: +46(0)31786 51 19
Webbplats: www.akademinvaland.gu.se
Epost: info@akademinvaland.gu.se

Prefekt: Mick Wilson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

Senaste publikationer

The landscape as image
Eva La Cour
Experiencing the Everyday, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The I/eye is in the verb: Towards a poetics of the feminist poetic I
Hanna Hallgren
Humanetten nr 38 2017, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

I en tunnel i en tunnel i en annan stad
Khashayar Naderehvandi
Tidskriften Kritiker, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

A case of exclusion: Bodily writing and textual acting – the lesbian letters on stage.
Hanna Hallgren, Petra Fransson
The 2017 biennal PARSE conference on EXCLUSION, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Socialising Print
Eva Weinmayr
Publishing—Art—Communism, Materialities of Experimental Publishing at MayDay Rooms London, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Karlfeldts faror: krig och erotik, i Träffpunkt Karlfeldt (red Christer Åsberg),
Ingrid Elam
Träffpunkt Karlfeldt, red Christer Åsberg, Karlfeldtsamfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Exposed Against a Black Background
Niclas Östlind
Julia Peirone Girls, Girls, Girls, Göteborg, Göteborgs konstmuseum, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 94

Namn Titel Telefon E-post
Alvhage, Camilla Studieadministratör camilla.alvhage@lir.gu.se
Johnson, Leslie Professor leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Tunedal, Jenny Universitetslektor jenny.tunedal@gu.se
Svensk, Fredrik Universitetsadjunkt fredrik.svensk@akademinvaland.gu.se
Nyberg, Fredrik Universitetslektor fredrik.nyberg@akademinvaland.gu.se
Torquato, Cecilia Universitetsadjunkt cecilia.torquato@akademinvaland.gu.se
Hval, Niclas Universitetsadjunkt niclas.hval@akademinvaland.gu.se
Annerblom, Gustav Universitetsadjunkt gustav.annerblom@gu.se
Lindkvist, Lars Universitetslektor lasse.lindqvist@akademinvaland.gu.se
Tedroff, Julia Universitetsadjunkt julia.tedroff@akademinvaland.gu.se
Coble, Mary Universitetslektor mary.coble@akademinvaland.gu.se
Caminha, Kjell Universitetsadjunkt kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Eringstam, Ann Universitetsadjunkt ann.eringstam@akademinvaland.gu.se
Naderehvandi, Khashayar Universitetsadjunkt khashayar.naderehvandi@akademinvaland.gu.se
Nordenhök, Hanna Doktorand hanna.nordenhok@akademinvaland.gu.se
Phillips, Andrea Professor andrea.phillips@akademinvaland.gu.se
Jensen, Stefan Universitetsadjunkt stefan.jensen@akademinvaland.gu.se
Beech, David Professor dave.beech@akademinvaland.gu.se
Borthwick, Rose Amanuens rose.borthwick@akademinvaland.gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
Sanner, Kalle Universitetsadjunkt kalle.sanner@akademinvaland.gu.se
Zeitler, Hendrik Universitetsadjunkt hendrik.zeitler@akademinvaland.gu.se
Weinmayr, Eva Maria Doktorand eva.weinmayr@akademinvaland.gu.se
Sandström, Imri Doktorand imri.sandstrom@gu.se
Hillebrand, Cora Amanuens cora.hillebrand@akademinvaland.gu.se
Thorburn, Annakarin Universitetsadjunkt annakarin.thorburn@akademinvaland.gu.se
Bergendal, Kerstin Universitetslektor kerstin.bergendal@akademinvaland.gu.se
Sköld, Hanna Universitetsadjunkt hanna.skold@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand andre.alves@akademinvaland.gu.se
La Cour, Eva Doktorand eva.lacour@akademinvaland.gu.se
Hallgren, Hanna Professor hanna.hallgren@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Amanuens andreas.engman@akademinvaland.gu.se
Delafrouz, Omid Universitetsadjunkt omid.delafrouz@gu.se
von Hausswolff, Annika Elisabeth Professor adjungerad annika.von.hausswolff@akademinvaland.gu.se
Lund Jørgensen, Henrik Universitetsadjunkt henrik.lund.jorgensen@akademinvaland.gu.se
Tuck, Sarah Postdoktor sarah.tuck@akademinvaland.gu.se
Naderehvandi, Khashayar Doktorand khashayar.naderehvandi@akademinvaland.gu.se
Kim, Jeuno Je Universitetslektor jeuno.kim@akademinvaland.gu.se
Eriksson, Patrik Universitetsadjunkt patrik.eriksson@akademinvaland.gu.se
Posch, Josefina Universitetsadjunkt josefina.posch@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Marhöfer, Elke Forskarassistent elke.marhofer@akademinvaland.gu.se
Wallén Björklund, Karolina (nina) Tekniker nina.wallen@gu.se
Jewesbury, Daniel Universitetslektor daniel.jewesbury@akademinvaland.gu.se
Ko, Min Jeong Amanuens min.jeong.ko@gu.se
Esmailizaghi, Azadeh Amanuens azadeh.esmailizaghi@akademinvaland.gu.se
Tistelö, Eli Universitetsadjunkt eli.tistelo@gu.se
Janson, Tobias Universitetsadjunkt tobias.janson@akademinvaland.gu.se
Östlund, Andrea Universitetslektor andrea.ostlund@akademinvaland.gu.se

Visar 1 - 50 av 94

Visar 1 - 10 av 794

2017

The landscape as image
Eva La Cour
Experiencing the Everyday, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The I/eye is in the verb: Towards a poetics of the feminist poetic I
Hanna Hallgren
Humanetten nr 38 2017, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

I en tunnel i en tunnel i en annan stad
Khashayar Naderehvandi
Tidskriften Kritiker, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

A case of exclusion: Bodily writing and textual acting – the lesbian letters on stage.
Hanna Hallgren, Petra Fransson
The 2017 biennal PARSE conference on EXCLUSION, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Socialising Print
Eva Weinmayr
Publishing—Art—Communism, Materialities of Experimental Publishing at MayDay Rooms London, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Karlfeldts faror: krig och erotik, i Träffpunkt Karlfeldt (red Christer Åsberg),
Ingrid Elam
Träffpunkt Karlfeldt, red Christer Åsberg, Karlfeldtsamfundet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Exposed Against a Black Background
Niclas Östlind
Julia Peirone Girls, Girls, Girls, Göteborg, Göteborgs konstmuseum, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 794

Sidansvarig: Paulin Nande|Sidan uppdaterades: 2017-09-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?