Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Akademin Valand

vid Konstnärliga fakulteten

Akademin Valand
Box 132
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg
Besöksadress: Vasagatan 50, 411 37 Göteborg

Fax: +46(0)31786 51 19
Webbplats: www.akademinvaland.gu.se
Epost: info@akademinvaland.gu.se

Prefekt: Troels Degn Johansson

Om enheten

Akademin Valand: Konstnärlig gestaltning inom film, fotografi, fri konst och litteratur vid Göteborgs universitet. 

E-post utbildningsfrågor: admission@akademinvaland.gu.se

Söker du en specifik person? Klicka på fliken ”personal”.

Senaste publikationer

Lowering Simon Fraser
Maddie Leach
City of New Westminster, British Columbia, Canada, Vancouver, Canada, Contemporary Art Gallery (CAG), Övrigt 2019
Övrigt

One Day Sculpture: Ten Years On
Maddie Leach
National Gallery of Victoria, Melbourne, Australia, Melbourne, Australia , Public Art Commission , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Film Literacy in a Digital Era
Ulla Carlsson, Linda Sternö, Klara Björk
Understanding Media and Information Literacy (MIL) in the Digital Age A Question of Democracy, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Supersargasso Sea
Josefina Posch
Oxelösund City Sustainability day, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

sculptureHUB
Josefina Posch
ArtGora Forum, Riga, Latvia, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Logic of Basho < Here´s Looking at You Kid> & [crowdsourced] NOIR / Love Beyond Recognition
Josefina Posch
Sculpture Department Vilnius Academy of Arts, Lithuania, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Tbilisi Art Market
Leslie Johnson, Josefina Posch
Tbilisi Design Magazine, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

The Metamorphosis of Power / Walk the Solar Carpet
Leslie Johnson, Josefina Posch
The Metamorphosis of Power / Walk the Solar Carpet, Georgia, CCA_T, Övrigt 2019
Övrigt

METAMORPHOSIS OF POWER
Leslie Johnson, Josefina Posch
Valand Academy, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

ARTIM TALK: LESLIE JOHNSON AND JOSEFINA POSCH
Leslie Johnson, Josefina Posch
Artim Talks Yarat Art Center, Baku Azerbajian, Baku, Azerbaijan, Yarat Art Center, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 97

Namn Titel Telefon E-post
Persson, Mattias Tekniker mattias.persson@akademinvaland.gu.se
Hammarén, Maja Universitetsadjunkt, Fotografi maja.hammaren@akademinvaland.gu.se
Martinsson, Tyrone Professor, Fotografi tyrone.martinsson@akademinvaland.gu.se
Johnson, Leslie Professor, Fri konst leslie.johnson@akademinvaland.gu.se
Tunedal, Jenny Universitetslektor, Litterär gestaltning jenny.tunedal@gu.se
Svensk, Fredrik Universitetsadjunkt, Konst- och kulturteori fredrik.svensk@akademinvaland.gu.se
Nyberg, Fredrik Universitetslektor, Litterär gestaltning fredrik.nyberg@akademinvaland.gu.se
Strand, Anna Universitetsadjunkt, Fotografi anna.strand@gu.se
Hval, Niclas Universitetsadjunkt, Litterär gestaltning, översättning från engelska niclas.hval@akademinvaland.gu.se
Lindkvist, Lars Universitetslektor, Fotografi lasse.lindqvist@akademinvaland.gu.se
Tedroff, Julia Universitetsadjunkt, Fotografisk teori julia.tedroff@akademinvaland.gu.se
Coble, Mary Universitetslektor, Fri konst mary.coble@akademinvaland.gu.se
Caminha, Kjell Universitetsadjunkt kjell.caminha@akademinvaland.gu.se
Eringstam, Ann Universitetsadjunkt, Fotografi ann.eringstam@akademinvaland.gu.se
Phillips, Andrea Professor, Konst andrea.phillips@akademinvaland.gu.se
Jensen, Stefan Universitetsadjunkt, Fotografi stefan.jensen@akademinvaland.gu.se
Ejiksson, Andjeas Doktorand, konstnärlig gestaltning andjeas.ejiksson@akademinvaland.gu.se
Hamilton, Kerstin Doktorand, Konstnärlig gestaltning kerstin.hamilton@akademinvaland.gu.se
Zeitler, Hendrik Universitetsadjunkt, Fotografi hendrik.zeitler@akademinvaland.gu.se
Weinmayr, Eva Maria Doktorand, Konstnärlig gestaltning eva.weinmayr@akademinvaland.gu.se
Bergendal, Kerstin Universitetslektor, Fri konst kerstin.bergendal@akademinvaland.gu.se
Alves, André Doktorand, Konstnärlig gestaltning andre.alves@akademinvaland.gu.se
La Cour, Eva Doktorand, Konstnärlig gestaltning eva.lacour@akademinvaland.gu.se
Engman, Andreas Universitetsadjunkt, Fri konst andreas.engman@akademinvaland.gu.se
Naderehvandi, Khashayar Doktorand, Konstnärlig gestaltning khashayar.naderehvandi@akademinvaland.gu.se
Kim, Jeuno Je Universitetslektor, Fri konst jeuno.kim@akademinvaland.gu.se
Posch, Josefina Universitetsadjunkt, Fri konst josefina.posch@akademinvaland.gu.se
Östlund, Andrea Universitetslektor, Filmisk gestaltning andrea.ostlund@akademinvaland.gu.se
Sørensen, Magdalena Universitetsadjunkt, Litterär gestaltning magdalena.sorensen@akademinvaland.gu.se
Grönberg, Cecilia Forskarassistent cecilia.gronberg@akademinvaland.gu.se
Köljing, Cecilia Kommunikatör cecilia.koljing@akademinvaland.gu.se
Magnusson, Jonas Forskarassistent jonas.magnusson@akademinvaland.gu.se
Sonjasdotter, Åsa Doktorand, Doktorand i konstnärlig forskning, avdelning för fri konst asa.sonjasdotter@akademinvaland.gu.se
Mangalanayagam, Nina Universitetslektor, Fotografi nina.mangalanayagam@akademinvaland.gu.se
Lindroth, Malin Universitetsadjunkt, Litterär gestaltning malin.lindroth@gu.se
Mistry, Jyoti Professor, Filmisk gestaltning jyoti.mistry@akademinvaland.gu.se
Hjorth, Elisabeth Universitetslektor, Litterär gestaltning elisabeth.hjorth@gu.se
Hayashida, Jennifer Doktorand jennifer.hayashida@gu.se
Ranjan, Ram Krishna Doktorand ram.ranjan@akademinvaland.gu.se
Abdulla, Behjat Omer Universitetsadjunkt behjat.o.a@akademinvaland.gu.se
Östlund, Ruben Senior rådgivare ruben.ostlund@akademinvaland.gu.se
Sanner, Kalle Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst kalle.sanner@akademinvaland.gu.se
Oprea, Corina Universitetsadjunkt corina.oprea@gu.se
Tuck, Sarah Universitetsadjunkt, Avd-/​sektionschef, inst sarah.tuck@akademinvaland.gu.se
Wilson, Mick Professor, Tjänstledig mick.wilson@akademinvaland.gu.se
Blad, Anna Administrativ chef anna.blad@akademinvaland.gu.se
Larsson, Erika Postdoktor erika.larsson@gu.se
Jewesbury, Daniel Universitetslektor, Viceprefekt daniel.jewesbury@akademinvaland.gu.se
Ekelund, Hans Universitetsadjunkt, Studierektor hans.ekelund@akademinvaland.gu.se
Källström, Klara Universitetsadjunkt klara.kallstrom@gu.se

Visar 1 - 50 av 97

Visar 1 - 10 av 1059

2019

Lowering Simon Fraser
Maddie Leach
City of New Westminster, British Columbia, Canada, Vancouver, Canada, Contemporary Art Gallery (CAG), Övrigt 2019
Övrigt

One Day Sculpture: Ten Years On
Maddie Leach
National Gallery of Victoria, Melbourne, Australia, Melbourne, Australia , Public Art Commission , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Film Literacy in a Digital Era
Ulla Carlsson, Linda Sternö, Klara Björk
Understanding Media and Information Literacy (MIL) in the Digital Age A Question of Democracy, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Supersargasso Sea
Josefina Posch
Oxelösund City Sustainability day, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

sculptureHUB
Josefina Posch
ArtGora Forum, Riga, Latvia, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Logic of Basho < Here´s Looking at You Kid> & [crowdsourced] NOIR / Love Beyond Recognition
Josefina Posch
Sculpture Department Vilnius Academy of Arts, Lithuania, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Tbilisi Art Market
Leslie Johnson, Josefina Posch
Tbilisi Design Magazine, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

The Metamorphosis of Power / Walk the Solar Carpet
Leslie Johnson, Josefina Posch
The Metamorphosis of Power / Walk the Solar Carpet, Georgia, CCA_T, Övrigt 2019
Övrigt

METAMORPHOSIS OF POWER
Leslie Johnson, Josefina Posch
Valand Academy, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

ARTIM TALK: LESLIE JOHNSON AND JOSEFINA POSCH
Leslie Johnson, Josefina Posch
Artim Talks Yarat Art Center, Baku Azerbajian, Baku, Azerbaijan, Yarat Art Center, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 1059

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2019-10-11
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?